SEKTÖRDEN 0212 651 2818 - 0212 651 6066

20-04-2019
yeni-trend-balkonda-yazlik-meyve-yetistirme

Yeni trend: Balkonda yazlık meyve yetiştirme

Balkon ve bahçelerde meyve yetiştirme son yıllarda şehir sakinlerinin oldukça ilgi gösterdiği bir konu haline geldi. Peki dairenizin balkonunda meyve yetiştirmek zor mu? Nasıl yetiştirilir? İşte bu sorunun cevabı:


EN ÖNEMLİ FAKTÖR GÜNEŞ


Balkonda meyve yetiştirmek için en önemli etken güneş ışığıdır. Saksılarınızı güneş ışığını yok alan yerlere göre yerleştirmeniz meyveleriniz için elverişli ortamı hazırlar. Eviniz güneş ışığı almıyorsa bu ortamda yetişen meyveleri ekmeyi tercih edebilirsiniz. 


TOPRAK VE SU


Satın alacağınız toprak, yetiştireceğiniz meyveye uygun olmalıdır. Toprağınıza katacağınız perlit veya ponza taşı gibi malzemeler toprağınızın kalitesini ve nem kapasitesini artırmada etkili olur. Toprağınıza azot ve fosfor gibi vitaminli gübreler koymanız da verim açısından etkilidir. Toprağın yanı sıra seçeceğiniz saksının boyutu da önemlidir. Meyve köklerinin daha güçlü olması ve yayılabilmesi için geniş tabanlı ve mümkün olduğunca büyük saksılar seçilmelidir. Yetiştirdiğiniz meyveye göre bir sulama rutini oluşturmanız faydalıdır. Meyvelerinizi sulamanız için en iyi vakit genellikle sabahın erken saatleridir.


RÜZGARI ÖNLEYİN


Çoğu meyve rüzgarlı ortamları fazla sevmez. Rüzgarı önlemek için bir ağ kullanabilir veya bir bambu gibi bitkileri paravan olarak saksılarınızın önüne yerleştirebilirsiniz.


HASTALIKLARA KARŞI ÖNLEMLER


Meyvelerinizin hastalanması ya da kurumaya dönmesinin başlıca sebepleri, mantar gibi bitki hastalıkları olabilir. Bu gibi durumları önlemek için yaprakların üzerine sirke ve limonlu su karışımı  veya özel ilaçlardan yararlanabilirsiniz.

RemaxGayrimenkul Danışmanı Olmak İster misiniz?

250.000$ GAYRİMENKUL

YATIRIMI YAPANA TÜRK VATANDAŞLIĞI

Copyright 2021 © Remax Oluşum