SEKTÖRDEN 0212 651 2818 - 0212 651 6066

30-08-2021
yabanciya-satis-yapan-emlakciya-duzenleme-geliyor

Yabancıya satış yapan emlakçıya düzenleme geliyor

 

Yabancılara yönelik satış yapan emlak firmalarına yıl sonuna doğru düzenleme gelmesi bekleniyor. 

 

Yıllık 40 bin bandının üzerinde yabancıya konut satışının yapıldığı Türkiye’de, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Maliye ve Ticaret Bakanlığı’nın, Uluslararası Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği üzerinde çalışmaya başladığı belirtiliyor. Dünya Gazetesi’nde yer alan habere göre, yıl sonuna doğru çıkması beklenen yönetmelikle, yabancıya satış yapan şirket çalışanlarına en az bir yabancı dil bilme şartı getirilecek. Uygulama kapsamında üniversitelerde ilgili bölümlerin açılması ve bu eğitimden geçenlere sertifika koşulunun getirilmesi planlanıyor.

 

Yabancı dil şartı!

Yurt içinde gayrimenkul satışı yapan şirketlere Emlak Danışmanlık Sertifikası’nın geldiğini belirten Mars Investment Genel Müdürü Hakan Bucak, şimdi de benzer bir uygulamanın yabancıya satış için geleceğini söyledi. “Şu anda İstanbul Ticaret Odası, Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ile belli başlı üniversiteler konuyla ilgili çalışıyor” diyen Bucak, “Konuyla ilgili eğitim programlarının hazırlanması gerekiyor. Özellikle Uluslararası Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği konusunda taslak haline gelen metinler var. Yıl sonuna doğru hayata geçirilmesini umut ediyorum. Böylece yabancıya gayrimenkul satan şirketler bu sürece girerler” dedi. 

 

Yönetmeliğin taşınmaz ticaretinin nasıl olacağı, gayrimenkulü satan firma ile çalışanların hangi kriterlere sahip olacağı gibi düzenlemeleri içerdiğini söyleyen Bucak, “Çünkü yabancıya satış aynı zamanda Türkiye’yi tanıtmak anlamına geliyor. Dolayısıyla bunu yapanın belli kriterlere sahip olması gerekir. Bu kriterler arasında dil şartı olacak. İngilizce gibi bir dilin yanında ileride Rusça ve Farsça gibi dilleri de bilme koşulu sağlanmalı” diye konuştu.

RemaxGayrimenkul Danışmanı Olmak İster misiniz?

250.000$ GAYRİMENKUL

YATIRIMI YAPANA TÜRK VATANDAŞLIĞI

Copyright 2021 © Remax Oluşum