SEKTÖRDEN 0212 651 2818 - 0212 651 6066

09-09-2020
tapu-islemlerinde-gerekli-evraklar-ve-masraflar

Tapu işlemlerinde gerekli evraklar ve masraflar

Ev alırken ya da satarken vatandaşların hem teslim etmeleri gereken evraklar hem de ödemeleri gereken bazı masraflar bulunuyor. Ev alacak olan vatandaşların tapu işlemlerinde dikkat etmeleri gereken bu konulara ilişkin tüm detayları sizin için bir araya getirdik.

İşte tapuda ev alım-satım işlemleri için gerekli evraklar ve yapmanız gereken ödemeler:

TAPU DEVRİ İŞLEMLERİ

Emlak365'in haberine göre, tapu devir teslim işlemlerinden önce tapu harcı, emlak vergisi ödemeleri, emlakçı komisyon ücreti ödemesi, tapu, dosya masrafı ödemelerinin nasıl ve ne şekilde olacağı belirlenmeli. Özellikle ev alım satım işlemlerinde vatandaşlar ödemelerin nasıl yapılacağını, kredi kullanımı olacaksa bu işlemlerin son anda bir terslik çıkmaması adına tamamlanması, evin bağlı bulunduğu belediyeden rayiç bedel alınması gibi işlemlerin tamamı alım satım işlemlerinden önce tamamlanmalı. 

Tapu devrinde  ilk aşama Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nden randevu alınması ve başvuru yapılması. Başvuru gününden önce ise tüm evrakların hazırlanması şart. Tapu devri işlemlerinde alıcı ve satıcılar (vekiller) kimlikleri ile hazır olmak zorundalar. Eğer alıcı veya satıcılar arasında okuma yazma bilmeyen varsa akrabalık bağı olmayan iki şahit getirmek zorundalar. Akit odasında satış evrakları, tüm alıcılar ve satıcılar tarafından imzalanmalı Kredi kullanıldı ise bankada kredi açılış evrakları imzalanmalı. Bu işlemler  sonucunda devir işlemi gerçekleşecek. 

Tapu Devri için Gerekli Evraklar:

Alıcı ve satıcıların tamamının nüfus cüzdanı

Vekaletname ile işlem yapıyorsa belgenin aslı

Konutun bağlı bulunduğu belediyeden alınan rayiç bedeli belgesi

Kredi ile ev alımlarında banka ipotek evrakları

Evin tapusu

TAPU DEVRİNDE TAPU HARCI ÖDEMESİ

Tapu Harcı; 492 sayılı Harçlar Kanunun 4 sayılı tarifesinin 20-a pozisyonuna göre emlak beyan değerinden az olmamak üzere satış için beyan edilen değer üzerinden alıcı ve satıcı ayrı ayrı olmak üzere binde 20 oranında tahsil edilmektedir. Yani hem alıcı hem satıcı yüzde 2 tapu harcı ödemesi yapar. Ancak satış sözleşmesinde yapılacak ödemenin sadece alıcı veya satıcı olarak belirtilmesi durumunda sözleşmede yer alan beyana göre ödeme yapılır.

 

RemaxGayrimenkul Danışmanı Olmak İster misiniz?

250.000$ GAYRİMENKUL

YATIRIMI YAPANA TÜRK VATANDAŞLIĞI

Copyright 2020 © Remax Oluşum