SEKTÖRDEN 0212 651 2818 - 0212 651 6066

23-09-2020
salgin-sonrasi-arsa-yatirimina-talep-artti

Salgın sonrası arsa yatırımına talep arttı

Koronavirüs salgını, insanların konut tercihlerinden yatırım tercihlerine kadar pek çok alanda almış olduğu kararları etkiledi. Buna bağlı olarak konut yatırımı yerine arsa yatırımına olan talep 30 kat arttı.

 

Pandemi döneminde konut yatırımı yerine arsa yatırımı çok daha popüler hale geldi. Özellikle de İzmir’de son dönemde artan kentsel dönüşüm projeleri nedeniyle konut stokunun hızla erimesi ve inşaata olan talebin artması üzerine arsa, bağ, bahçe ve tarla yatırımı yapanların sayısında rekor kırıldı. 

 

İZMİR'DE ARSA, BAHÇE VE TARLA SATIŞI ARTTI

İzmir Emlak Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı Rıdvan Akgün, son dönemde insanların emlak yatırımı konusunda tercihlerinde önemli değişiklikler olduğunu belirterek insanların artık koronavirüs salgını nedeniyle bağımsız yaşamak istediklerini belirterek bu nedenle arsa yatırımına yöneldiklerini söyledi. 

 

Covid-19 nedeniyle insanlarla iletişim kurmak istemeyenlerin bağ bahçe alımına yöneldiğini belirten Akgün, kişilerin barınma alışkanlıklarının değiştiğini ve fiyatlar son 6 ayda yüzde 50-60 arttığını ifade etti. Bugün en karlı yatırımlar içine arsa, tarla, bağ, bahçe girdiğini ve iki katlı yazlık evlere talebin arttığını söyleyen Akgün, “Bundan 6 ay önce 300 bin liraya alacağınız yazlık evi bugün 500 bin liraya alamıyorsunuz. Millet fare var, koku var diye kaçtığı bahçeli zemin dairelere bile ilgi göstermeye başladı. Pandemi öncesinde 100 kişi bağ bahçe almak istiyorsa bugün bu sayı 3 bine çıktı. Yani arsa satışları 30 misli arttı. Eskiden konut var mı diye gelenler şimdi bu tür yerleri tercih ediyor" diye konuştu.

 

İNŞAAT FİRMALARI DA ARSA TALEBİNİ ARTIRDI

Konut stokunu tüketmeyi başaran firmaların yeni konut üretimine başlarken yaptıkları arsa alımları da arsa satışlarını ve arsalara olan talebi arttırdı. 

Kaynak: Emlak 365

 

RemaxGayrimenkul Danışmanı Olmak İster misiniz?

250.000$ GAYRİMENKUL

YATIRIMI YAPANA TÜRK VATANDAŞLIĞI

Copyright 2020 © Remax Oluşum