SEKTÖRDEN 0212 651 2818 - 0212 651 6066

18-02-2020
krediyle-ev-alirken-zarar-ettirmeyecek-ipuclari

Krediyle ev alırken zarar ettirmeyecek ipuçları

Bankaların kredi faizlerini düşürmesiyle birlikte ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar konut kredilerine yöneldi. Ancak konut kredisi çekerken dikkatli hesap yapılmadığı taktirde zarar edilemesi kaçınılmazdır. İşte, ev satın alırken zarar etmemenizi sağlayacak ipuçları.


GELECEĞİ İYİ PLANLAYIN


Şu anda kazandığınız paraya göre sunulan ödeme planı, olası gelir kayıplarında sizi zorlayabilir. Türk halkının ev almak için kullandığı kredinin vadesi 5-10 yıl arasında. Dolayısıyla ev alırken mevcut durumu değil, geleceği de iyi planlamalı.


NAKİT YA DA MAL VARLIĞI ÖNEMLİ


Taksitlerin ödenemediği noktada ailenin mali sınırının bilinmesi, size sağlayabilecekleri katkı açısından belirleyici olur. Ayrıca başta ödeyeceğiniz peşinatın dışında sizi zor zamanda kurtaracak birikiminiz ya da hemen nakde çevirebileceğiniz bir varlığınız olmasına dikkat edin. Yeni eve cepte ‘sıfır’ TL ile girmeyin.


VADE SAYISINI DÜŞÜRÜN


Konut kredisi faizleri yüzde 0.79’a kadar düştü. Şu anda piyasada 180 aya (15 yıl) kadar konut kredisi bulmak mümkün. Uzun vade, düşük taksit ödemesi olduğu için başta avantajlı gibi gelebilir. Ancak kredi hesabında sadece aylık taksit tutarına değil toplam geri ödeme miktarına bakılmalı. Geliriniz daha yüksek taksit ödemeye imkan sağlıyorsa vadeyi kısa tutun. Örneğin; yüzde 0.79 faizle 200 bin TL'lik krediyi 15 yıl değil de 10 yıllık çekerseniz 65 bin TL daha az ödersiniz. Faizin yüzde 0.95 olduğu bir kredide bu fark 82 bin TL'yi buluyor. Vadenin 60 aya çekilmesi halinde taksit iki katına çıksa da 180 aya göre cepte kalan para 124 bin TL olur.


KREDİ MASRAFLARINA DİKKAT!


Bankalar başlangıçta bir defaya mahsus kredi tutarının binde 5’i oranında tahsis ücreti alır. Bu da 200 bin TL'lik kredide bin TL. Bunun dışında 500-bin TL arasında ekspertiz ücreti, 150-300 TL arasında ipotek tesis ücreti masraflara eklenir. Hayat sigortası gibi ürünler de kredinin vadesine göre başta toptan alınabiliyor. Bu da yaş durumuna göre değişiyor. Bu yüzden kredi teklifi alırken tüm bunların da içinde olduğu bir teklif alıp kıyaslama yapın. Faiz düşük olsa da ek masraflarla kredi daha pahalıya gelebilir.

Kaynak: Emlakkulisi.com

RemaxGayrimenkul Danışmanı Olmak İster misiniz?

250.000$ GAYRİMENKUL

YATIRIMI YAPANA TÜRK VATANDAŞLIĞI

Copyright 2021 © Remax Oluşum