SEKTÖRDEN 0212 651 2818 - 0212 651 6066

27-09-2018
konut-satislarini-etkileyen-faktorler

Konut Satışlarını Etkileyen Faktörler

Konut satışları, tek bir değişkene bağlı değildir. Satılığa çıkarılan bir evin özellikleri, satış sürecini doğrudan etkilemektedir. Satışı etkileyen faktörler arasında, ev için biçilmiş olan satış değeri de bulunur. Tüm bunlara ek olarak evin hangi semtte bulunduğu, güneş alıp almadığı, kaçıncı katta olduğu gibi daha birçok kriter mevcuttur. Tüm bunları göz önünde bulundurmak başarılı bir satış için önemlidir ve kişiye avantajlar sağlar.

Lokasyon konut satışını direkt etkiliyor

Ev satın almak isteyen kişilerin baktığı ilk şeylerin başında konum gelir. Evin, merkeze göre konumu her zaman çok önemlidir. Lokasyonun iyi olması şu avantajları getirir:

Ulaşım araçlarına yakınlık, zamandan kazanılmasını sağlar. Ayrıca sorunsuz bir şekilde kentin her bölgesine rahatlıkla gidilebilir.

Huzurlu olarak tanımlanabilecek bir mahallede yer alan konut, çok daha hızlı ve kolay satılır. Birçok kişi için en temel ev satın alma kriterlerinden birisi güvenliktir.

Merkeze çok uzak olmayan, yürüyerek ya da tek bir taşıt ile sağlık komplekslerine, markete veya okula gitmeye olanak sağlayan evler genellikle yüksek fiyatlıdır. Ancak sağlamış olduğu avantajlar göz önünde bulundurulduğu zaman ödenecek olan paraya kesinlikle değmektedir.

Konut fiyatları satışı etkileyen bir diğer husus

Satışı etkileyen faktörler arasında fiyatları da unutmamak gerekiyor. İnsanların konut satın alırken yapmış olduğu kriterler farklılık gösterir. Bazıları, fiyata göre arama yaparlar. Çok yüksek bir satış rakamına sahip olan evler, eğer ekstra bir özellik sunmuyorsa, kolay kolay satılamaz. Bu tip evlerin satışı yavaştır. Evini elden çıkarmak isteyen kişilerin bunu mutlaka göz önünde bulundurması gerekmektedir. İdeal bir fiyatın belirlenmesi gerekir.

Çok düşük fiyatlı evlerin bir kısmında sıkıntı olsa da, genellikle bu tip konutların erken bir süre içinde satıldığını görmekteyiz. Kelepir olarak tabir edilen ve genellikle tadilata ihtiyaç duyan uygun fiyatlı evler, belli bakım aşamalarından sonra değerli bir hale getirilebilir.

Diğer faktörler

Satışı etkileyen faktörler içinde evin iç ve dış cephesi, odalar, hangi katta olduğu da belirleyici bir şekilde rol oynar. Örneğin zemin katlarda yer alan konutların satılması genellikle çok kolay gerçekleşen bir durum değildir. Yeni evlerde her ne kadar yalıtım sorunu olmasa da, eski evlerde bu tip bir problem vardır. Yalıtımsız ev, hem ses hem de ısınma konusunda farklı sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir. Satışı etkileyen bir diğer neden ise evin cephesidir. Özellikle kış aylarında hep soğuk olan ve güneş almayan evler, çok kolay satılmazlar. Bunlara ek olarak evin bahçesi, asansörünün olup olmaması gibi faktörleri de sayabiliriz.

Alıntı :

(Hurriyetemlak)

projepedia.com

RemaxGayrimenkul Danışmanı Olmak İster misiniz?

250.000$ GAYRİMENKUL

YATIRIMI YAPANA TÜRK VATANDAŞLIĞI

Copyright 2021 © Remax Oluşum