SEKTÖRDEN 0212 651 2818 - 0212 651 6066

22-09-2020
konut-satisinda-tercih-ikinci-el-oldu

Konut satışında tercih ikinci el oldu

 

Konut alım satışlarında oluşan son verilere göre vatandaşların ikinci el konutlara olan ilgileri arttı. Firmaların kampanyaları ve banka kredileri ile bir dönem artan sıfır konut satışları son aylarda yerini yeniden ikinci el konutlara bıraktı.

 

Yaz aylarında sağlanan kampanyalı konut kredileri ile yükselen konut satış oranları son aylarda yeniden düşüşe geçti. Kamu bankalarının kredi oranlarını yükseltmesi ve özel bankaların yeni kampanya sunmaması konut kredilerinde faiz oranlarının çok yüksek seviyelere çıkmasına neden oldu. Artan maliyet tabloları ise ev alımlarını azaltırken vatandaşların konut tercihlerini etkiledi.

 

VATANDAŞLAR İKİNCİ EL EVLERE YÖNELDİLER

 

Eylül 2020 Konut Piyasası İstanbul Ekonomi Bülteni, İstanbul Büyükşehir Belediyesi İstanbul İstatistik Ofisi tarafından yayımlandı. Bültende İstanbul geneli konut satışlarına ilişkin son bir ayın verileri yer aldı. Türkiye'de satılan toplam konutun yüzde 17'sini tek başına oluşturan İstanbul için açıklanan verilerde satışların azalması dikkat çekti.

Konut Satışlarının Yüzde 71'i İkinci El Evlerde İstanbul Büyükşehir Belediyesi İstanbul İstatistik Ofisi'nin hazırladığı konut satış bültenine göre; İstanbul'da Eylül ayında satılan konutların yüzde 71'i ikinci el evlerden oluşmakta. Ağustos 2020 verilerine göre sıfır konut alımları yüzde 16 oranında düştü, ikinci el ev alımları ise yüzde 28 oranında arttı. Ağustos ayı satışları, bir önceki yıl ortalamasına göre sıfır konutlarda yüzde 5, ikinci el konutlarda ise yüzde 83 arttı.

Kaynak: Emlak365.com

RemaxGayrimenkul Danışmanı Olmak İster misiniz?

250.000$ GAYRİMENKUL

YATIRIMI YAPANA TÜRK VATANDAŞLIĞI

Copyright 2020 © Remax Oluşum