SEKTÖRDEN 0212 651 2818 - 0212 651 6066 -0850 441 2818

15-07-2022
kira-sozlesmesi-yaparken-dikkat-etmeniz-gerekenler

Kira sözleşmesi yaparken dikkat etmeniz gerekenler

Kira sözleşmesi yapacaklar ve kira sözleşmesini yenileyeceklerin, kira sözleşmesini yazılı olarak hazırlanmalı, sözlü kira sözleşmesine itibar etmemesi gerekiyor.


Dünya gazetesi'nin haberine göre, kiracıyla ev sahipleri arasında en çok tartışmalara neden olan konulardan biri de hangi ödemelerin kimin tarafından yapılacağı oluyor. Bu durumda, sağlam halde olduğu belirlenen kombi, asansör, mülk içindeki demirbaşların bakım ücretleri, apartman görevlisinin maaşı, aidat, bahçe ve çevre bakım ücretleri kiracı sorumluluğunda bulunuyor.


Fakat, kombinin değiştirilmesi, asansörün değiştirilmesi, yapılması, binanın boyanması ve güçlendirilmesi, apartman görevlisinin kıdem tazminatı mülk sahibinin sorumluluğunda olan ödemeler arasında yer alıyor.


Doğru bir kira sözleşmesi hazırlanarak gayrimenkul kiralayanlar 5 sene süresinde kira tespit davalarına maruz kalmadan, yasal artış oranları ile mülkü kullanma hakkına sahip olur. Ayrıca 1+10 sene boyunca mülk sahibi kiracıya tahliye tehdidiyle gelemez. Burada önem arz eden durumlardan biri de, kiracının kira ödemesini zamanında gerçekleştirmesi ve yasal yükselişi doğru şekilde yapmadı oluyor.


Kiraya yapılacak zam konusunda gelecek süreçte sorun yaşanmaması için kira sözleşmesinde bununla ilgili bir maddeye de yer verilebilir. Senelik oran belirlemek yerine, 'devletin kira artış oranında artış yapılacaktır' ifadesi kira sözleşmesine ilave edilerek gelecekte oluşabilecek tartışmalar engellenebilir.


Kira sözleşmesinin imzalanması ile birlikte DASK poliçesi mutlaka alınmalı.


Taşınmaza dair elektrik, su, doğalgaz gibi abonelikler kiracının kendi adına olmalı.


Kira sözleşmesinde boş tahliye taahhüdü düzenlenmemeli, tahliye tarihi net olarak belirlenmeli.


Kiracılar, kira bedeli ve bundan doğan vergiler dışında hiçbir vergi ödemekle yükümlü olmadığını bilmeli ve emlak vergisi, ecrimisil ödemesi gibi ödemeleri mal sahibi yapmalı.

RemaxGayrimenkul Danışmanı Olmak İster misiniz?

400.000$ GAYRİMENKUL

YATIRIMI YAPANA TÜRK VATANDAŞLIĞI

Copyright 2022 © Remax Oluşum