SEKTÖRDEN 0212 651 2818 - 0212 651 6066 -0850 441 2818

11-02-2022
iste-dolandiricilarin-yeni-yontemi

İşte dolandırıcıların yeni yöntemi

Dolandırıcıların yeni yöntemleri deşifre oldu. Sahte bir ilan vererek kendisiyle irtibata geçenleri "evi ilk size gösterelim" diyerek evi opsiyonlamak için para isteyen vurguncular bu parayı aldıktan sonra ise sırra kadem basıyor.  

 

Oda TV'de yer alan habere göre, dolandırıcıların ayrı ayrı tuzağına düşen Ç.A. şunları söyledi:

 

"Çok bakan var, sırada çok kişi var şu tarihe kadar gösteremem, bir dahaki hafta göstereyim gibi numaralar yapıp ama kapora veya opsiyon için para yollarsanız sizi öne alırım.

Ondan sonra da size daireyi gösteririm' diyorlar. Ertesi gün tekrar mesaj atıp sözleşme için bir kira daha getirin diyorlar."

Adresi verilen binaya gittiğini ve kiralık daire bile olmadığını söyleyen Ç.A. "İçinde kiralık daire bile olmayan bir apartman.

Orada oturan bir isimle konuştum. '10'larca kişi geldi buraya' dedi. Bir dolu insandan kapora toplanmış. Kullandığı iç mekan fotoğrafları da sahte" ifadelerini kullandı.  

Y.S. de dolandırıcıların 'güvenilir' imajı verdiğini ve aile fotoğrafları koyduklarının altını çizdi.

Verilen ilanların denetlenmediğini vurgulayan Y.S. "Sahibinden gibi siteler teyit etmeden ilanlara yer verdiği için buna kapı aralamış oluyor" dedi.


Yöntem Nasıl İşliyor?


Dolandırıcılar önce nezih lokasyonlarda şık ve lüks dairelerin makul fiyatlı ilanlarını emlak sitelerine koyuyor.

Güven oluşturmak için aile imajı çiziyor ve sahte fotoğraf kullanıyor. Kiralık ev arayanlardan yoğun talep alınca da evi göstermek konusunda yavaş davranıyor. 

Ardından ise eve yoğun ilgi olduğunu müşterilerin evi görmek istiyorsa opsiyonlayabileceğini söyleyerek bir kira ücretinin yarısı kadar para istiyor.

Parayı eş veya kardeş gibi başka birinin sahte hesabına isteyen dolandırıcılar "geri ödenebilecek depozit" notuyla yollanmasını istiyor. 

"Geri ödenebilecek" ifadesiyle kiralık ev arayan kişilerle güven bağını artıran vurguncular hala durumu anlamayan bazı ev sahiplerinden de "Siz gelmeden tan depozitoyu yollayın" ya da "İlk opsiyonlayan fiyatı artırdı" gibi oltalarla para istemeye devam ediyor. Para ulaştıktan sonra ise o telefon bir daha açılmıyor.

 

RemaxGayrimenkul Danışmanı Olmak İster misiniz?

400.000$ GAYRİMENKUL

YATIRIMI YAPANA TÜRK VATANDAŞLIĞI

Copyright 2022 © Remax Oluşum