SEKTÖRDEN 0212 651 2818 - 0212 651 6066

01-04-2021
istanbul-da-en-cok-ev-aranan-10-semt

İstanbul’da en çok ev aranan 10 semt

İstanbul’un en çok ev aranan semtlerinin başında Beylikdüzü’ne bağlı Cumhuriyet Mahallesi yer alıyor. İlgi gören ikinci semt ise Suadiye.

 

Türkiye çapında Hürriyet Emlak’ın gerçekleştirdiği araştırmaya göre, en çok satılık konutu Ankara’nın Etimesgut ilçesinde Bağlıca’da arandı. İstanbul’un Beylikdüzü ilçesinde Cumhuriyet semti ikinci sırada yer alırken, Balıkesir’in Edremit ilçesinde Akçay, Ankara’nın Çankaya ilçesinde Alacaatlı ve Muğla’nın Bodrum ilçesinde Güvercinlik ilk beş arasında yer aldı. İstanbul ve Ankara semtlerinin ağırlıklı olarak öne çıktığı listede, İzmir, Balıkesir, Muğla, Aydın, Mersin, Samsun ve Antalya gibi denize kıyısı olan semtler de ilk 50 arasında yer aldı.

 

Satılık konutlarda ilk sırada Beylikdüzü yer alıyor

İstanbul’a baktığımızda ise öne çıkan semt Beylikdüzü’ne bağlı Cumhuriyet Mahallesi. İstanbul’da ilgi gören ikinci semt ise Suadiye’dir. Denize yakınlığı, sakinliği ve sosyal hayatın bir arada olmasıyla en çok beğenilen semtlerinden biri olan Suadiye’ye ulaşımın da kolay olmasıyla cazibesi artıyor. Zekeriyaköy ise pandemi döneminde doğaya yakın olmak isteyen İstanbulluların ilgi alanı haline geldi.

 

İstanbul’da kiralıklarda ise Kadıköy öne çıkıyor

İstanbul’da en çok satılık konut baktığımız semtlerin başında Beylikdüzü’nün Cumhuriyet semti geliyor. Cumhuriyet’i sırasıyla Kadıköy’de Suadiye, Sarıyer’de Zekeriyaköy, Kadıköy’de Göztepe, Maltepe’de Altıntepe, Başakşehir’de Bahçeşehir 2. Kısım, Kadıköy’de Bostancı, Beylikdüzü’nde Adnan Kahveci, Eyüpsultan’da Göktürk Merkez ve Kadıköy’de Caferağa semtleri takip ediyor.

 

Kiralık konutların metrekare fiyatı da arttı

En çok aranılan kiralık konutlarda ise Kadıköy’ün Caferağa semti öne çıkıyor. Caferağa’da son 1 yıl içerisinde kiralık konutların ortalama metrekare fiyatı 29 TL’den 33 TL’ye çıkarak yüzde 13’lük bir artış sergiledi. Caferağa’dan sonra ikinci sırada Bahçelievler Merkez yer alıyor. Burada ise fiyatların son 1 yılda 21 TL’den 24 TL’ye çıkmasıyla yüzde 18’lik bir artış göze çarpıyor. Üçüncü sırada yer alan Şişli’nin Mecidiyeköy semtinde ise kiralar son 1 yılda %16 artarak ortalama metrekare fiyatları 25 TL’den 29 TL’ye yükseldi. Beyoğlu’nun Cihangir semtinde ise %21’lik bir artış dikkat çekiyor. Fiyatların ise 40 TL’den 48 TL’ye yükseldiğini görüyoruz.

 

Son 1 yılda ortalama metrekare fiyatlarının 41 TL’den 65 TL’ye çıkmasıyla %60’lık bir yükselişle beşinci sırada yer alan Şişli’nin Teşvikiye semtini 32 TL’den 34 TL’ye %4’lük bir artış gösteren Şişli’nin merkezi takip ediyor. Şişli’nin Fulya semtinde ise son 1 yılda kiralık konutların ortalama metrekare fiyatları 29 TL’den 35 TL’ye çıkarak %20’lik bir artış söz konusu. Beşiktaş ilçesine bağlı Etiler’de ise fiyatlar son bir yılda 47 TL’den 68 TL’ye çıkarak %43’lük bir artış gerçekleşti. Bahçelievler’in Siyavuşpaşa semtinde ise %20’lik bir artışla ortalama metrekare fiyatları 15 TL’den 19 TL’ye çıkmış durumda. Listenin onuncu sırasında yer alan Kağıthane’nin Ortabayır semtinde ise son 1 yılda kiralık konutların metrekare fiyatları 20 TL seviyesini koruyor.

RemaxGayrimenkul Danışmanı Olmak İster misiniz?

250.000$ GAYRİMENKUL

YATIRIMI YAPANA TÜRK VATANDAŞLIĞI

Copyright 2021 © Remax Oluşum