SEKTÖRDEN 0212 651 2818 - 0212 651 6066 -0850 441 2818

21-02-2022
istanbul-da-aidatlar-kirayla-yarisiyor

İstanbul’da aidatlar kirayla yarışıyor

İstanbul'da site ve apartman aidatları yüzde 100’lere varan oranlarda artarak kiralarla yarışır hale geldi.


Ekonomist Dergisi'nden Levent Gökmen'in haberine göre, enflasyonun giderek yükseldiği günümüzde doğalgazdan elektriğe hemen her şeye zam geliyor. Asgari ücrete tarihinin en yüksek oranıyla yüzde 50’lik zam yapılması da tüm dengeleri değiştirmiş durumda. Böyle bir dönemde apartmanlarda ve sitelerde aidatlara yapılan zamlar kiralarla yarışır hale geldi. Kimi sitelerde kira zamları yüzde 100’lere ulaşmış durumda. İstanbul’da ortalama aidat tutarı en yüksek bin 674 TL ile Beşiktaş’ta, en düşük aidat ise 300 TL ile Çatalca’da.


EN YÜKSEK AİDAT BEŞİKTAŞ'TA


Eva Gayrimenkul Değerleme’nin Ekonomist Dergisi’ne özel yaptığı araştırmaya göre, İstanbul’da 100 m2’lik bir dairenin ortalama aidat tutarı en yüksek bin 674 TL ile Beşiktaş’ta olurken, bu rakam 2021’de bin 350 TL idi. İkinci sırada yer alan Şişli’de ortalama aidat tutarı bu yıl için de bin 255 TL’oldu. 2021’de aidatı 631 TL olan üçüncü sırada yer alan Sarıyer’de ise bu rakam, 900 TL’ye yükseldi. En düşük aidat bedeli ise 300 TL ile Çatalca’da görülürken, burada 2021’de aidat bedeli 275 TL idi.


ASGARİ ÜCRET ARTIŞI DİREKT OLARAK YANSIYOR


Eva Gayrimenkul Değerleme Değerleme Koordinatörü Serkan Bal, bina genel kurul toplantılarının genelde ocak sonuna kadar yapıldığını, aidat belirleme çalışmalarının bu dönemde tamamlanacağını söylüyor. Giderleri azaltmak için düşünülen önlemler olduğuna dikkat çeken Bal, “Güvenlik, temizlik ve bakım personeli genelde asgari ücretten çalışıyor. Asgari ücret artışı direkt aidatlara yansıyacak. Maliyetleri azaltmak için dışarıdan alınan temizlik hizmetlerinin azaltılması, ortak alandaki yüksek enerji tüketen aydınlatmaların değiştirilmesi gibi önlemler konuşuluyor” diyor.


"SİTE BÜTÇELERİNİN YÜZDE 60-65'İ PERSONEL GİDERİ"


Toplu yaşam alanlarındaki yöneticiler, sakinler ve üye işyerleri için geliştirilmiş yapay zeka tabanlı online bir platformu Apti’nin kurucu ortağı Ali Emre Erişen, yeni yılda aidat zamlarında alt limit yüzde 36 ile Bodrum ve Mersin’de olduğunu, bazı sitelerde ise yüzde 113’e varan oranlarda artışlar yaşandığını söylüyor. Erişen, aidat artışlarının sebeplerini şöyle özetliyor: “Sitelerin bütçelerinin yüzde 60-65 oranını personel giderleri oluşturuyor. Sitelerde personelin büyük çoğunluğu asgari ücretle çalışıyor. Bu nedenle asgari ücrete gelen artış fiyat artışında önemli bir etken oldu. Ayrıca 2021’de doğalgaz, elektrik ve su kullanımlarına yapılan zamlarda göz önüne alındığında bu faktörlerin hepsi 2022 yılı bütçelerinde ciddi artışlara yol açtı.”

SİTE VE APARTMAN TOPLANTILARINA KATILIN


Aidatların aşırı yükseltilmesini önlemek ve denetlemek için yılda bir kez yapılan kat malikleri genel kuruluna katılım gösterilmesi ve mümkünse yönetimde görev alınması öneriliyor. Kat malikleri kurulu toplantılarında ilk genel kurulda çoğunluk aransa da ikinci genel kurulda kaç kişi gelirse gelsin genel kurul kararları alınır ve yasal geçerliliğini korur.

(Kaynak: Ekonomist Dergisi)

RemaxGayrimenkul Danışmanı Olmak İster misiniz?

400.000$ GAYRİMENKUL

YATIRIMI YAPANA TÜRK VATANDAŞLIĞI

Copyright 2022 © Remax Oluşum