SEKTÖRDEN 0212 651 2818 - 0212 651 6066

16-01-2018
istanbul-da-1-0-daire-devri-kapandi

İstanbul’da 1+0 daire devri bitti

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hazırladığı Planlı Alanlar Yönetmeliği kapsamında yürürlüğe giren yeni İstanbul İmar Yönetmeliği'ne göre bundan sonra İstanbul'da 1+0 daire yapılamayacak. Böylece yeni yapılarda en küçük daire 1+1 olacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hazırladığı Planlı Alanlar Yönetmeliği kapsamında yürürlüğe giren yeni İstanbul İmar Yönetmeliği’ne göre bundan sonra İstanbul’da 1+0 daire yapılamayacak. Böylece yeni yapılarda en küçük daire 1+1 olacak.

İBB Meclisi’nde bugün oylanacak yeni yönetmelikle değişen maddelere daha önce uygulanmakta olan İstanbul İmar Yönetmeliği’nin lehine olan maddeler eklendi.
Birçok konuda yeni düzenleme yapıldı

Söz konusu maddelerle İstanbul’daki yapılarda bodrum kat, asma kat ve çatılarda yeni düzenlemeler yapıldı. Düzenlemeyle, eğimli arazilerde binaların üst katlarında bina cephesi ve bina derinliğinde kademe yapma şartları getirilmesi dikkat çekti. Buna göre, binaların siluete olan etkisinin yumuşatılması amacıyla bundan sonraki imar uygulamalarında, kot alınan noktalara göre, eğimli arazilerde binaların üst katlarında bina hizası geri çekilerek kademeli hale gelecek.

Ayrıca, 3 kattan fazla iskan edilen katlı konut yapılarında, asansör yapma şartı getirildi.

En küçük daire 1+1 olacak

Değişiklikle, bundan böyle İstanbul’da inşa edilecek yapılarda, banyo, mutfak ve yatak odasının bir arada olduğu 1 artı 0 daire yapılması yasaklandı. Bundan sonra en küçük daireler 1 artı 1 olacak.

Ruhsatlı ve iskanlı ticari yapıların katlarında, asma katların yapılmasının önü açılacak.

Parsel büyüklükleriyle ilgili rahatlatıcı maddeler getirildi. Buna göre uygulamada karşılaşılan arsaların birleşme ve ayrışmalarından kaynaklanan sorunlar çözülecek.

Kaynak: Hürriyet

RemaxGayrimenkul Danışmanı Olmak İster misiniz?

REMAX OLUŞUM DERGİSİ

OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

Copyright 2018 © Remax Oluşum