SEKTÖRDEN 0212 651 2818 - 0212 651 6066

24-02-2021
ilk-evini-alacaklara-devlet-destegi

İlk evini alacaklara devlet desteği

 

Hayalinizdeki ilk evi almayı düşünüyorsanız devletin size sağlayacağı destek hakkında bilgi almadan hareket etmeyin. İşte ev alım desteğine dair bilinmesi gerekenler!

 

İlk kez ev alacaksanız devlet size destek sunuyor. Emlak365’in haberinde, ev alacaklara ödenecek yardım parasının nasıl alınacağını kademe kademe anlatıldı. İlk evini alacak olanlara ödenecek destek tutarı 2021 yılında 33 bin TL’ye kadar çıkıyor. İşte devlet tarafından sağlanan ev alım desteğine dair bilinmesi gerekenler.

 

Ev almak isteyen ve bunun için uzun vadeli bir plan oluşturan vatandaşlar ilk önce bankalardan bir konut hesabı açacaklar. Bu konut hesabında belli bir süre para birikimi yapacak olan vatandaşlar, birikim yaptıkları paraya göre devletten destek alacaklar. Devlet tarafından sağlanan bu destek ödemesi tamamen hibe destek olup geri ödenmeyecek. Burada temel amaç vatandaşların bankada birikim yapması ve konut almaları. Peki konut hesabı desteğinden faydalanacak olan bir müşteri nasıl bir süreç izleyecek.

 

DEVLET DESTEĞİ ALMAK İÇİN ATILAN İLK ADIM

 

Ev alma planı olan vatandaşlar ilk işlem olarak devlet bankaları veya özel bankalara gidecekler. Burada müşterisi oldukları bankaları tercih edebilirler. Hemen hemen her bankanın konut hesabı bulunuyor. Bankaya giden vatandaşlar konut hesabı açmak istediğini bildirecekler. Bankadan konut hesabı açan vatandaşlar bu hesaba düzenli para yatıracaklar. Bankada bu ödeme planlaması oluşturulacak. Vatandaşlar en az bankanın belirlediği asgari tutarda aylık, 3 aylık, 6 aylık ödemelerle bu hesaba para yatıracaklar. Yatırılan paranın kullanımı ise belli şartlara tabi olacak. Yani paranın bankada kalması sağlanacak. Vatandaşlar her ihtiyaçları olduğunda bu hesaptan para çekemeyecekler. Konut hesabında birikim yapacaklar.

 

NE KADAR SÜRE BİRİKİM YAPILMALI?

 

Vatandaşlar birikim yapacakları süreye göre destek alacaklar. Burada yatırılan para miktarı da önemli. En az 36 ay en fazla ise 60 ay yapılacak birikimler sonunda hesapta biriken paranın yüzde 15’inden yüzde 20’sine kadar destek alınabilecek.

 

Akbank Konut Hesabı için 2021 Destek Tutarı

 

36-47 ay için hesaptaki birikim tutarı yüzde 15 ile çarpılır, ödenecek tutar 26.995,94 TL’yi geçemez.

 

48-59 ay için hesaptaki birikim tutarı yüzde 18 ile çarpılır, ödenecek tutar 29.072,58 TL’yi geçemez.

 

60 ay ve üzeri için hesaptaki birikim tutarı yüzde 20 ile çarpılır, ödenecek tutar 33.097,05 TL’yi geçemez.

 

BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

 

Söz konusu konut hesabını açmak ve devlet desteği ile ev almak isteyenlerin sağlamaları gereken başvuru koşulları; “Türk vatandaşı olması, Çekim hakkı ve düzenli ödemelere ilişkin şartlardan herhangi birini ihlal etmemesi, 7 Nisan 2015 tarihi itibarıyla tamamı kendi adına kayıtlı konut sahibi olmaması, Konut edinim tarihine kadar asgari 3 yıl boyunca konut hesabına düzenli ödeme yapmış olması,” şartlarını sağlamaları gerekiyor.

 

RemaxGayrimenkul Danışmanı Olmak İster misiniz?

250.000$ GAYRİMENKUL

YATIRIMI YAPANA TÜRK VATANDAŞLIĞI

Copyright 2021 © Remax Oluşum