SEKTÖRDEN 0212 651 2818 - 0212 651 6066

02-01-2021
evinizi-sicak-tutmanin-puf-noktalari

Evinizi sıcak tutmanın püf noktaları

Kışa girmeden alacağınız önlemlerle bütçenizi büyük ölçüde düşürebilir; doğa dostu seçeneklerle enerjiden tasarruf edebilirsiniz.

Konu evi sıcak tutmanın yolları olunca, elektrik, doğalgaz ve diğer ısıtma yöntemlerini dikkate alarak ilk düşünmeniz gereken detay odanızın boyutudur. Örneğin gazla ısınacaksanız, bununla ilgili alan gereklilikleri konusundaki mevzuatları herhangi bir düzenleme yapmadan önce mutlaka öğrenin.


Eğer odada başka bir ısı kaynağı daha varsa ya da odanıza sadece ambiyans istiyorsanız, yakıt türünü ve montajın kolaylığını göz önünde bulundurun. Kuzeye bakan odalar daha soğuk olur, bu yüzden büyük bir camı ve güzel bir alev efekti olan ısıtmalar, daha sıcak bir ortam yaratırlar. Eğer gaz tedarik edemiyorsanız, LPG tercih edebilirsiniz, fakat böyle bir şansınız yoksa elektrikli ısıtıcılar da iyi bir alternatif olabilir.


Evinizi ısıtmak için ne kadar ısıya ihtiyacınız olduğunu nasıl hesaplayabilirsiniz?

 

100 m2 bir daire için: 10 m uzunluk, 10 m genişlik, yüksekliği 2,8 m bir iç mekan 280 metreküplük bir hacme sahiptir.

İstanbul için: İstanbul ısı tüketimi açısından ikinci bölgede yer alıyor. Bu bölge için ısı kaybı 45 kcal/saat.

Evinizi ısıtmak için 280×45=12,600 kcal/saat ortalama enerjiye ihtiyacınız olur. (Bu değer, evin güneşe olan konumu güney cephe, ara kat, camların çift cam, binada yalıtım olmasına göre ortalama olarak verilmiştir.)

Enerjinin birim fiyatı aylara göre değişiklik gösterir. Dağıtım şirketlerinin o ayki birim fiyatlarından kabaca bir bütçe çıkarabilirsiniz.

 


EVİNİZİ ISITMANIN ÇEŞİTLİ YOLLARI


Isıtma sistemlerinde ilk düşünceniz hangi yakıtı kullanacağınız olmalı. Böylece seçenekleri daraltma ve eleme şansını da elde edebilirsiniz. Yakıt konusunda gaz, elektrik, odun, kömür ve fuel oil mevcut seçenekler…


Yaygın olarak kullanılan yakıtlar olan gaz, kömür ve kısmen fuel oil, kalorifer peteği ve kombi kullanımını da  artırıyor. Elektrikle ısınma, maddi açıdan daha fazla yük getirdiğinden genellikle alternatif ya da destekleyici  olarak tercih ediliyor. Odun kullanımına yönelik soba ve şömineler, son zamanlarda dekoratif görünümleri sebebiyle popüler durumda.


Gazlı, elektrikli, odun sobası gibi ısıtma sistemlerinin arasından eviniz için doğru ısı kaynağını seçin. İster gerçek isterse yapay olsun kıpırdayan, sıcacık alevler evdeki havayı sıcak ve davetkar bir ambiyansa kavuşturur. 


Peki hangi yakıt türünü kullanmak gerekir?


KLİMA İLE ISINMA


Bir iklimlendirme aracı olan klima, yalnızca sıcak havalarda serinlemek için değil, havalar soğuduğunda ısınmak için de kullanılır. Inverter modeller, iklimlendirme işlemi sırasında A enerji sınıfı klimalara göre yıllık yüzde 30-50 arası oranda tasarruf sağlar. B enerji sınıfı klimalarla kıyaslandığında ise bu oran yüzde 70’lere kadar çıkar.


ODUN SOBASI İLE ISINMA


Çoğunlukla geleneksel genel ısıtma sistemi sayılan odun sobaları hem klasik hem de modern tasarımlı iç mekanlar için idealdir. Tercihinizi yapmadan önce hangi tip yakıt kullanmak istediğinize karar verin: katı yakıt (kömür ya da dumansız briketler) ya da odun. Her biri farklı şekilde yanar, bu yanma şekline göre odun sobaları en iyi performans vermeleri için tasarlanır. Dökme de sobaların istenilen ısıya ulaşmaları zaman alır ancak ateş söndükten sonra bile ısıyı korumaya devam ederler. Diğer yandan çelik ise daha hızlı ısınır, anında ısınmak isteyenler için en uygun seçimdir.


ŞÖMİNE İLE ISINMA 


Şömine: Şömineler bacalı ve bacasız olarak ikiye ayrılıyor ve yakıt cinslerine göre de odunlu, doğalgazlı, elektrikli olabiliyor. Bacasız modeller çoğunlukla elektrikli oluyor. Odunlu şöminelerin ısıtma gücü diğerlerine göre daha yüksektir. Şöminenizde yavaş yavaş yanıp kıvılcım sıçratmayan meşe, gürgen ve karaağaç gibi odun türlerini tercih edebilirsiniz. Şömineyi tutuşturmak için, güvenliğiniz açısından parlayıcı maddeleri kullanmayın.


GAZLI ISITICILAR


En popüler yakıt türü gazdır çünkü hızlı, temiz ve kontrol etmesi kolaydır, verimliliği yüksektir ve birçok farklı tasarım seçeneği mevcuttur. Ana bacaya bile ihtiyaç duymadan dışarı açılan duvardan çıkışı bulunan dengeli bir ocak bacası sayesinde evde ateş ile ısınmayı seçebilirsiniz. Taş döşemeli geniş ölçekli ateşli ısıtmalar, özellikle açık planlı alanlarda, sipariş üzerine yapılan ve bacasız tasarım seçenekleri sunuyor.


ELEKTRİKLİ ISITICILAR


Portatif olması sayesinde dış mekân kullanımı için de uygundur. Üzerine su gelmeyecek şekilde konumlandırılarak balkon ya da teras gibi alanlarda da kullanılabilir. Özel tasarımıyla dekoratif bir görünümü olan panel ısıtıcılar ayaklı olabilir veya duvara monte edilebilir. Tekerlekli modelleri sayesinde ısıyı istediğiniz yere götürebilirsiniz.


YAĞLI RADYATÖRLER


Görünümüyle kalorifer peteğini andıran yağlı radyatörler, tekerlekleri sayesinde evlerin mobil ısıtıcısı olmaya adaydır. Su yerine radyatör içindeki yağ ile ısıtma işlemi gerçekleştirilir. Havayı kurutmaz ve odayı homojen bir şekilde ısıtır. Alternatiflerine göre daha sağlıklı olması da bir diğer avantajı.


RADYATÖRLERİ KAPATMAK DOĞRU MU?


Tasarruf için bazı radyatörleri kapatmak ya da kısmak doğru mudur? Kombi devir daim uygulaması ile dairedeki radyatörleri ısıtmaktadır. Dairenizde her zaman tüm odalardaki kaloriferlerin vanaları açık olsun diyemeyiz.

Yani kullanmadığınız odalarınız varsa eğer, kapatmak yerine kısık tutabilir ya da bunun için termostatik vana kullanabilirsiniz. Bu anlamda önemli olan şey dairede en azından 3 adet radyatörün açık olmasıdır. Bu şekilde kombi daha iyi devir daim sağlar ve size de sorun yaşatmaz.


DOĞALGAZ FATURASI NASIL AZALTILIR?


Radyatörler doğa dostu adım atmak ve enerjiden tasarruf etmek için önemli bir kalemdir. Özellikle döküm alüminyum radyatörler yaygın olarak kullanılan radyatörlere göre 2,5 kat daha fazla ısı verebiliyor. Bu da %25 oranında daha az enerji harcamanız ve aynı oranda da tasarruf edeceğiniz anlamına geliyor. Örneğin doğal gaz ile ısınıyorsanız faturanızda % 25 oranında bir azalma olur.

ISI PAY ÖLÇER: Merkezi sistem ısı pay ölçer, hanelerde yaklaşık olarak %30 oranında ısı tasarrufu sağlanmasına yardımcı oluyor.


TASARRUFUN PRATİK YOLLARI


Bu kış yatak odanızı daha kolay bir şekilde ısıtmak için kalitesi yüksek ve garantili yün battaniye, örtü ve yalıtımlı yorganlara yatırım yapın. Biraz eski moda olsa da uykuya dalmadan önce sıcak su torbalarıyla ayaklarınızı ısıtmak ucuz ama etkili bir yöntem. Ciltte kızarıklık yapmaması için üzeri yün kaplı ya da çocuklar için özel geliştirilmiş olanlarından tercih edin.


Çok yönlü zemin kaplamaları ve aydınlatmalarla kış aylarında odaları görsel olarak sıcaklaştırarak daha az yakıt kullanabilirsiniz. Aydınlatma seçimlerini yaparken yumuşak ve sarı ışık kaynakları tercih edin. Özellikle enerji tasarruflu ampullerle uyumlu, yönlendirilebilir tepe ve duvar spotlarıyla ihtiyacınız olan mekanı aydınlatarak enerji tasarrufu da sağlarsınız.


Evin dışında da içi kadar tasarruf edebileceğiniz alanlar var. Olukları ve boruları gözden geçirin ve pislik birikmesini önleyin. Çatı kiremitleri, ahşap kaplamalar ve tuğlaları kontrol edin. Bahçe çimleri üzerinde biriken yaprak ve dalları temizleyin ve bunları atmak yerine tesisat kapakları, boru ve vanalarının kışın donmaması için üzerine yayın. Hassas bitkilerinizin üzerini örtün, dayanıklı bitkileri ise kuru saman ve otla kaplayarak koruyun. Balkon ya da bahçe musluklarını ana vanadan kapatarak suyun donmasını önleyin.


Enerji verimliğini artırmak için su tanklarını izolasyon kılıflarıyla ya da ahşapla kaplayın. Sıcak su borularının ısıyı korumasını sağlamak ve tasarruf etmek için boruları da izolasyon kılıflarıyla kaplayabilirsiniz. Bu oldukça etkili ve ekonomik bir yöntem.

(KAYNAK: Evim Dergisi)

RemaxGayrimenkul Danışmanı Olmak İster misiniz?

250.000$ GAYRİMENKUL

YATIRIMI YAPANA TÜRK VATANDAŞLIĞI

Copyright 2021 © Remax Oluşum