SEKTÖRDEN 0212 651 2818 - 0212 651 6066

10-03-2021
emlak-vergisi-ilk-taksit-donemi-basladi

Emlak vergisi ilk taksit dönemi başladı

2021 yılı emlak vergisi ödemelerinde ilk taksit süreci başladı. Emlak vergisi ödeme süreci hakkında detayları ve vergiden muaf olanları haberimizde bulabilirsiniz.

Üzerine kayıtlı arazisi, tarlası, işyeri, dükkanı olan vatandaşlar için emlak vergisi ödeme süreci 1 Mart tarihinde başladı. Emlak365'in haberine göre, gayrimenkulü olan vatandaşlar mükellefiyetleri kapsamında ödemelerini Mayıs ayı sonuna kadar yapacaklar. 

 

EMLAK VERGİSİ ÖDEMELERİ BAŞLADI

Kendisine ait tam veya hisseli oranda ev, arsa, tarla, işyeri ve benzeri gayrimenkulü olanlar bu taşınmazlarının vergilerini iki taksit halinde ödeyecekler. Yıllık vergi ödeme süreci kapsamında ilk taksit için ödemeler 1 Mart tarihinde başladı. Mayıs ayının sonuna kadar devam edecek ilk taksit ödemelerinin ardından 2021 yılının sonuna doğru ikinci taksit ödemeleri yapılacak.

 

EMLAK VERGİSİ BORÇ SORGULAMA

Emlak Vergisi borcu olup olmadığını sorgulamak ve teyit etmek isteyenler, bu işlemleri bulundukları belediyelerden veya e-Devlet aracılığıyla Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) sunduğu İnternet Vergi Dairesi hizmeti işlemlerinden öğrenebililir.

 

EMLAK VERGİSİ ÖDEMELERİ NEREYE YAPILIR?

Vatandaşlar gayrimenkullerinin bulunduğu ilçe belediyelerine emlak vergisi ödemelerini yapacaklar. İlçe belediyelerinin emlak müdürlüklerine gidecek olan vatandaşlar buradan ilgili dosya numarası ile emlak vergisi ödemelerini şahsen yapacaklar.

 

ONLİNE ÖDEME YÖNTEMLERİ

Bazı belediye başkanlıkları pandemi süreci kapsamında online ödeme yöntemlerini açtılar. Bu kapsamda vatandaşlar yine ilçe belediye başkanlıklarının resmi web sitelerine erişim sağlayacaklar. Buradan emlak vergisi ödeme hizmetlerine tıklayacaklar. Açılan ekranda gayrimenkule ilişkin bilgiler istenecek. Bu bilgileri eksiksiz ve tam bir şekilde dolduracak vatandaşlar daha sonra ödeme ekranına yönlendirilecekler. Ancak bazı belediye başkanlıkları online ödeme hizmeti sunmuyor. Bu durumda belediyelere giderek ödemelerin yapılması gerekiyor.

 

EMLAK VERGİSİNDEN KİMLER MUAF?

Emlak vergisi muafiyeti konusunda çok sayıda vatandaş bilgi sahibi değil. Aşağıda yer alan koşulları sağlayan vatandaşlar emlak vergisi ödemeyecekler.

Bu kapsamda 2021 yılında emlak vergisi muafiyeti; hiçbir geliri olmadığını belgeleyenler, emekli maaşından başka geliri olmayanlar, gaziler, engelliler, şehitlerin dul ve yetimleri, brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek meskene veya tek meskende hisseye sahip olmaları halinde (intifa hakkı hali dahil) geçerli.

RemaxGayrimenkul Danışmanı Olmak İster misiniz?

250.000$ GAYRİMENKUL

YATIRIMI YAPANA TÜRK VATANDAŞLIĞI

Copyright 2021 © Remax Oluşum