SEKTÖRDEN 0212 651 2818 - 0212 651 6066 -0850 441 2818

16-01-2018
depozito-ile-ilgili-bunlara-dikkat

Depozito ile ilgili bunlara dikkat!

Bir ev kiralamak istediğimiz zaman karşımıza kira bedeliyle birlikte bir de depozito çıkar. Peki, depozito nedir? Ne işe yarar? Hangi durumlarda depozitoyu geri alabiliriz? Hangi durumlarda depozitoyu geri alamayız? İşte tüm bu soruların cevaplarını bu yazıda bulabilirsiniz.

Depozito nedir?

Kira sözleşmesi yapılırken ev sahibi kiracısından belli oranda depozito talep edebilir. Bu güvence bedeli kiralama sürecinde meydana gelen zararların teminatı için istenir. Kira kontratı, ev sahibi ve kiracı arasında yapılan anlaşmayla imzalanır. Kira depozitosunun da kiralama sırasında mutlaka belirtilmesi gerekir. Kira depozitosu, isteğe bağlı olarak bir şahit huzurunda ya da noter huzurunda gerçekleştirilebilir.

Kira sürecinizde evde meydana gelen hasarlar

Kiracı olarak evde oturduğunuz süre içerisinde eve herhangi bir zarar verdiyseniz bu zarar depozito bedelinizden kesilir. Depozito olarak adlandırılan güvence bedeli, kira süresinin sonunda herhangi bir zararın yaşanmaması durumunda iade edilir. Evde herhangi bir zarar olmadığı halde, ev sahibi depozitonuzu iade etmiyorsa mahkemeye başvurabilirsiniz.

Evi aldığınız gibi bırakmalısınız

Kiracının taşınması durumunda evin kiralandığı şekilde bırakılması, elektrik, su, doğalgaz, genel giderler, aidat gibi ödemeler nedeniyle borcun olmaması gerekir.

Depozitonuzu alamayabilirsiniz

Eğer evin içinde bir hasar meydana geldiyse veya aidatları ödemediyseniz depozitonuzu geri alamazsınız. Ev sahibi kendi haklarını korumak için en başında sizden aldığı depozitoyu geri vermeyebilir.

Depozito ne zaman geri alınır?

Borçlar Kanunu’nda depozitonun en fazla ne kadar olması gerektiği, hangi durumlarda geri ödeneceği açık şekilde belirtilir. Kira sözleşmesinin sona ermesi halinde evde bir zarar meydana gelmediyse ve kira borcunun da tamamı ödendiyse mal sahibinden depozitonuzu geri alabilirsiniz.

Depozito en fazla ne kadar olur?

Borçlar Kanunu’na göre, konut ve çatılı iş yeri kiralarında sözleşmeyle kiracıya güvence verme borcu getirilmişse, bu güvence üç aylık kira bedelini aşamaz. Mal sahibi sizden en fazla üç aylık kira bedelini depozito olarak isteyebilir.

Yasal süreç nasıl işler?

Kiraya veren, kira sözleşmesinin sona ermesini izleyen üç ay içinde kiracıya karşı kira sözleşmesiyle ilgili bir dava açtığını veya icra ya da iflas yoluyla takibe giriştiğini bankaya yazılı olarak bildirmemişse banka, kiracının istemi üzerine güvenceyi geri vermekle yükümlüdür.

Kaynak: Hürriyet Emlak

RemaxGayrimenkul Danışmanı Olmak İster misiniz?

400.000$ GAYRİMENKUL

YATIRIMI YAPANA TÜRK VATANDAŞLIĞI

Copyright 2022 © Remax Oluşum