SEKTÖRDEN 0212 651 2818 - 0212 651 6066 -0850 441 2818

01-08-2022
arsa-alirken-nelere-dikkat-etmelisiniz

Arsa alırken nelere dikkat etmelisiniz?

Konut fiyatlarında son aylarda yaşanan artışların ardından, arsa yatırımı hız kazanmaya başladı. Anca karsa yatırımında öncelikle dikkat edilmesi gereken hususlar şu şekilde:


Öncelikle, alacağınız yerin arsa özelliği taşıması, orman özelliği taşıması ya da bahçe niteliği taşıyan alan olup olmaması konusu önemlidir. Arsa, imarlı bir arazidir. Fakat orman ve bahçe arsası imarlı bir arazi değildir.


Arsanın taşınma vasfını öğrenmeniz ardından, imar durumunu kontrol ettirmelisiniz. İmar durumu belediyelerden öğrenilebilir.


Arsa üzerinde bir haciz, ipotek, idari durum beyanı ya da mahkeme kararı olup olmadığı kontrol edilmelidir.


Eğer hisseli bir arsayı satın almak isterseniz, hissedarlar için ön alım haklarından kurtulması, ardından noter beyanlarını da arsa hissedarlarından almanız gerekir. Noter ile bir beyan alınmamış ise; ön alım durumunda bir dava ile karşı karşıya kalınırsa; ortaklığın giderilmesi gibi bir durum söz konusu olabilir.


Arsanın da kendi yerinde görülmesi mutlaka önemlidir. Arsa üzerinde bulunan bir kaçak yapılaşma, gecekondu gibi durumlar söz konusu olabilir.


Arsa üzerindeki imar planına göre sanayi, ticaret ya da turizm gibi yapılaşmaya açık olabileceğini öğrenmeniz gerekir. Arsa alırken dikkat edilecekler konusunda arsa üzerine yaptıracak olduğunuz hastane, okul, tesis gibi durumlarda yapılaşmaya kapalı olup olmadığına bakmalısınız. (kaynak:hepsiemlak.com)

RemaxGayrimenkul Danışmanı Olmak İster misiniz?

400.000$ GAYRİMENKUL

YATIRIMI YAPANA TÜRK VATANDAŞLIĞI

Copyright 2022 © Remax Oluşum