SEKTÖRDEN 0212 651 2818 - 0212 651 6066

02-02-2021
yetki-belgesiz-emlakcilara-dikkat

Siz de internet sitelerindeki sahte emlak ilanlarıyla yapılan dolandırıcılığa maruz kalmamak için emlak şirketinin yetki belgesini sorgulatmalısınız.

 

Ticaret Bakanlığı tarafından hem emlakçılık sektörüne bir çeki düzen vermek hem de vatandaşın yaşamış olduğu mağduriyetlere son vermek adına yeni bir yasal düzenleme yapılmış ve yetki belgesi zorunluluğu hayata geçirilmişti. Emlak365’in haberine göre, son yıllarda özellikle de internet sitelerinden verilen sahte emlak ilanları ile dolandırıcılık vakalarının artması üzerine emlakçılık yetki belgesi zorunluluğu hayata geçirilmişti.

 

Yapılan yeni düzenlemenin ardından yetki belgesi olmayan kişilerin emlakçı olması yasaklanırken yine internet üzerinden de sadece yetki belgesi olan kişi ve emlak ofislerinin ilan vermelerine karar verilmişti. 

 

YETKİ BELGESİZ EMLAK OFİSİ VE EMLAKÇI İLE MAĞDUR OLABİLİRSİNİZ! 


Konu hakkında açıklamada bulunan Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı son dönemde sahte emlak ilanlarında yaşanan artışa dikkat çekerek özellikle de düşük fiyatlı ilanlar verildiğini belirterek "Tapu kütüğüne kayıtlı olsun ya da olmasın taşınmaz alım satımı, pazarlanması ve kiralanmasına aracılık faaliyetleri taşınmaz ticareti yönetmeliği kapsamındadır.

 

Bu faaliyetlerde bulunan tüm işletmeler Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi almalıdır. İnternet ortamında ilan veren işletme ve sözleşmeli işletmeler yönetmelik kapsamındaki ilke ve kurallara uymakla ve ilanlarında üçüncü kişileri yanıltıcı bilgi ve belgelere yer vermemekle yükümlüdür. Yetki belgeli emlak işletmesi hatalı ilan vermez” diyerek vatandaşın mağdur olmamak adına mutlaka yetki belgesi sorgulaması yapması gerektiğini ve yine aynı sistem üzerinden sahte ilanların şikayet edilebileceğini dile getirdi. 

 

Mesleki Yeterlilik Belgeli danışmanlarımız ve Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesine sahip RE/MAX Oluşum Ofisimiz ile her türlü emlak alım-satım ve kiralama işlemlerinizi güvenli bir şekilde yapabilirsiniz.

RemaxWOULD YOU LİKE TO BE REALESTATE AGENT ?

MAKE INVESTMENT OF

$250.000 IN REAL ESTATE FOR TURKISH PASSPORT

Copyright 2021 © Remax Oluşum