SEKTÖRDEN 0212 651 2818 - 0212 651 6066

28-01-2021
temelden-ev-alimlarinda-bunlara-dikkat

Tamamlanmamış projelerden veya temelden konut almak isteyenlerin mağduriyet yaşamaması için imzalayacakları sözleşmeye çok dikkat etmesi gerekir.

 

2020 yılının son döneminde gerçekleştirilen konut satışlarının önemli bir bölümü tamamlanmamış projelerden oluşuyor. Emlak365’in haberine göre, tamamlanmamış projelerden ev almak isteyenlerin çok kapsamlı bir sözleşme hazırlaması gerekiyor. Projeden konu atlam isteyenlerin herhangi bir kötü durum, mağduriyet yaşanmaması adına sözleşmede yer alması gerekenler şunlar:

 

Konut satışlarına dair gerçekleştirilen özel bir araştırmada, 2020 yıl sonunda yapılan satışlarda tamamlanmamış olan konutların satış oranlarında artış olduğu ortaya çıktı. 

Tamamlanmış konut satışlarının yükselmesinde ilk neden fiyatların daha uygun olması ikinci neden ise kredi faiz oranlarının yüksek olması. Bu projelerden konut alanlar indirimli fiyat avantajından yararlanırken en dikkat edilmesi gereken noktalardan biri hazırlanan sözleşme. 

 

TAMAMLANMAMIŞ KONUTLARDAKİ MAĞDURİYETLER

 

Ev alım sürecinde yaşanan mağduriyetlerin büyük bir kısmı temelden ev alımlarında ve tamamlanmamış projelerden ev alımlarında yaşanıyor. Bu durumun en önemli nedeni firmaların projeye dair söz verdikleri planın aksaması oluyor. Bazı projelerde ise firmalar konutları tamamlayamıyor. 

 

Konut teslimi sürecinde herhangi bir mağduriyet yaşanmaması adına ise vatandaşlar imzalanan sözleşmede tüm detayları açık bir şekilde belirtmeliler. 

 

Temelden ev alımlarında yaşanan en sorunların başında teslim süreci geliyor. Vatandaşlar hak kaybı olmaması adına sözleşmede teslim sürecine dair tüm detayları, firmanın teslim tarihine dair vaatlerini sözleşmede belirtmeli. 

 

Bu tür konut alımlarında yaşanan ikinci büyük mağduriyet ise satışı yapılan konutların gösterilen konutlardan farklı olması. Tüm alanların büyüklüklerinin yapılarının gösterilen imar planında olduğu gibi olması sözleşmede bildirilmeli. Konutlarda kullanılan malzemeler de oldukça önemli. Gösterilen ile teslim edilen arasında malzeme kalitesinden doğan farklılık olabilir. Sözleşmede, kullanılacak her ürünün markasına kadar tüm detaylar yer almalı. 

RemaxWOULD YOU LİKE TO BE REALESTATE AGENT ?

MAKE INVESTMENT OF

$250.000 IN REAL ESTATE FOR TURKISH PASSPORT

Copyright 2021 © Remax Oluşum