SEKTÖRDEN 0212 651 2818 - 0212 651 6066

12-01-2021
tapuda-3-boyut-donemi-geliyor

 

Gayrimenkul satın alırken insanların dolandırılmaması için alınacak gayrimenkulün 3 boyutlu olarak görüntülenebileceği sistem geliyor.

 

Tapuda geliştirilen yeni isteme göre, alınacak arazinin veya apartman dairesinin ya da bir konutun üç boyutlu görüntüsüne önceden sahip olunabilecek. Habertürk Gazetesi köşe yazarı Muharrem Sarıkaya, köşesinde tapudaki yeni sistemi kaleme aldı. 

Dolandırıcılığın engellenmesi için artık alınacak gayrimenkulün 3 boyutlu görüntüsü görülebilecek. 

 

TAPULARDA QR KOD OLACAK

 

Yeni sistemde alınacak arazinin veya apartman dairesinin ya da bir konutun üç boyutlu görüntüsüne önceden sahip olunabilecek. Tapu Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki Adlı, yakın zamanda tapuların üzerinde QR kodu da bulunacağını belirtti.

 

Cep telefonu veya bilgisayarınızdan girip okuttuğunuzda her türlü bilgisine hem de üç boyutlu görüntüsü ile sahip olacaksınız. Şu an iki boyutlu tapu sisteminin hazır olduğunu söyleyen Adlı, bir kişinin tapu kaydına girdiğinde sokak, cadde veya konum olarak bulunduğu coğrafi konumu iki boyut halinde görme olanağına sahip olduğunu ve ayrıca şimdi buna bir diğer çalışmayla yükseklik ile konutlarda iç planlarının eklenmeye başlandığını belirterek bunun da yakında hazır olacağını bildirdi.

 

Genel Müdür V. Mehmet Zeki Adlı, hazırlıkları süren yeni tapularla ilgili şu bilgileri aktardı:

“Apartmanı, hatta dairenin içini de gösterecek bir sistem getirmek için çabalarımız sürüyor. Yeni tapular QR kodlu olacak. Önce iki boyutlu tapu sistemini getiriyoruz, ardından üçüncü boyutu da ekleyeceğiz. Uçaklarımız 40 bin kilometrekareyi taradı, eğik görüntü aldı. Bu sayede üçüncü boyuta da ulaşmış olduk. Bizim web sitemizden girince önünüze üç boyutlu tapunuz gelecek.”

 

DAİRENİN İÇ PLANI DA DAHİL EDİLECEK

Adlı, bunun nasıl bir fayda getireceğini anlatırken, geçmişte yaşanan olumsuzluklara işaret edip ekledi:

“Getirdiğimiz yeni sistemde binaya veya apartmana gidip bakmanıza da gerek kalmayacak, tüm boyutları ve planları ile önünüzde olacak. Çünkü dairelerin iskan alırken teslim edilmiş iç planlarını da tapu ile ilişkilendirdik, oradan görme imkanı getiriyoruz…”

 

Aslında yaptıkları önemli bir hizmet, çünkü gerçek plan üzerinden sahan aralıkları, apartman boşlukları dahil edilmeden dairenin gerçekte kaç metre kare olduğunu öğrenme imkanı olacak.

 

DEPREM OLDUĞUNDA SİSTEM ÖNEMLİ

Bunun özellikle deprem sırasında yaşanan bazı olumsuzluklara katkısı da büyük olacak.

Çünkü yıkılan birçok apartmanın daire planları olmadığı için o binada oturan veya bilen varsa onların anlatımıyla bir yerlere gidilmeye çalışılıyor veya planlara ulaşmak için çaba gösteriliyordu.

Bu sistemde ise o binanın ada parseli girildiğinde veya sokak adresi verildiğinde bina ile ilgili tüm veriler önünüze sergilenecek.

Daha ilerisi o binanın deprem dayanıklığını yaptırıp yaptırmadığından tutun da konumu ve durumuna ilişkin tüm verilere önceden sahip olunacak.

 

İÇİNDE YAŞAYAN SAYISI DA EKLENDİ

Deprem sürecinde ortaya çıkan kargaşayı önlemiş olacak.

Genel Müdür Mehmet Zeki Adlı, “Bir önemli yeniliği daha olacak” deyip devam etti:

 

“Tapularımızı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü verileriyle de buluşturuyoruz. Yani o tapuya sahip evde kaç kişi kayıtlı olarak oturuyor görünüyor. Mülkiyeti ve hak sahibi başka kişilerden mi oluşuyor bunlar kargaşaya neden oluyordu. Yeni düzenlememizi Merkezi Kayıt Sistemi (MAKS) ile buluşturacağız ve tüm veriye anında sahip olacağız…”

 

Dolayısıyla bir kişi inşaat kullanım ruhsatı aldığı anda hem Tapu Kadastro hem de İçişleri Bakanlığı anında her türlü bilgiye sahip olacak.

 

Kiraya verdiği andan itibaren de yine içinde kaç kişinin yaşadığı, kime kiralandığı verilerine ulaşma olanağı da olacak.

Adlı, pilot uygulamanın TKGM Daire Başkanlığı tarafından uygulandığını ve iyi çalıştığına ilişkin sonuç alındığını da belirtti.

Sisteme bir başka yenilik olarak bölgedeki tüm emlak varlığının genel rayiç bedelini gösteren bir uygulama da ekleme kararı almışlar.

Aktardığına göre Türkiye’de ortalama değer değişimi 2-3 yılda bir oluyormuş.

 

FİYATINI DA ÖĞRENEBİLECEK

Bölgedeki emlakçılar ve belediye bedelleri üzerinden alınacak veriler tapu ile ilişkilendirilip bir ortalama değerin sunulması hedefleniyor.

 

Genel Müdür, “Yani o arazi veya binanın ada parselini girip ya da sokağını yazıp baktığında orada ortalama fiyatın ne olduğunu görecek” dedi. Böylece bir cadde, sokak veya bölgedeki bina, arazi değerlerinin ortalama değeri artı/ eksi %15 gibi bir oynama ile gerçek değerine yakın olarak önceden görme olanağına kavuşulacak.

 

Genel Müdür Adlı, bunun fazla fiyattan arazi satın almanın önüne de geçeceğini belirtti.

Bu arada 2 boyutlu tapu işlemi 9 bin 451 köyde de tamamlanmış, 900 bin 946 parsel iki boyutlu tapuya kavuşmuş.

Toplam 55 bin kilometrekarede de tescil harici alan harita üzerinde belirlenmiş.

 

ÜÇ BOYUTLU DİJİTAL RÖNTGENİ ÇEKİLDİ

 

Dijital hava kamerası donanımlı 2 uçak ile Türkiye’nin yarısından fazlası, 480 bin kilometrekare taranmış ve üç boyutlu görüntüsü oluşturulmuş; fotogrametrik temel harita üretimi ve sayısal renkli ortafoto üretimi bitirilmiş.

 

Türkiye’deki ilçe boyutundaki yerleşim yerlerinin hemen hepsinin üç boyutlu yerleşim yerleri haritası çıkarılmış.

TAKBİS (Tapu Kadastro Bilgi Sistemi) ve MAKS (Merkezi Adres kayıt Sistemi) eşitlemesi ile bağımsız bölümler ve kayıt dışı binaların tespiti gerçekleşmiş. Yani 22 milyon tapu ile 52 milyon adres buluşturulmuş, kaçak yapı sorununun çözümünün en önemli adımı atılmış.

RemaxWOULD YOU LİKE TO BE REALESTATE AGENT ?

MAKE INVESTMENT OF

$250.000 IN REAL ESTATE FOR TURKISH PASSPORT

Copyright 2021 © Remax Oluşum