SEKTÖRDEN 0212 651 2818 - 0212 651 6066

17-01-2021
degerli-konut-vergisi-tebligi-yayimlandi

Değerli Konut Vergisi Uygulama Genel Tebliği kapsamında emlak ve değerli konut vergisi ödeyecek kişiler belirlendi. Peki kimler çifte vergi ödeyecek, değerli konut vergisi muafiyet şartları neler?

 

15 Ocak 2021 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan Değerli Konut Vergisi Uygulama Genel Tebliği kapsamında 2021 yılında hem emlak vergisi hem de değerli konut vergisi olmak üzere çifte vergi ödeyecek olan kişiler belirlenmiş oldu. Emlak365’in haberine göre, sahip olduğu konutun değeri 5 milyon TL ve üzerinde olan kişiler emlak vergisi ödemelerine ek olarak 2021 yılında bir de değerli konut vergisi ödeyecek.

 

VERGİDEN MUAF OLANLAR:

  • Genel ve özel bütçeli idarelerin, belediyelerin, üniversitelerin ve Toplu Konut İdaresi Başkanlığının maliki olduğu mesken nitelikli taşınmazlar, 
  • Türkiye sınırları içinde mesken nitelikli tek taşınmazı olanların bu taşınmazı ile birden fazla mesken nitelikli taşınmazı bulunanların değerli konut vergisinin konusuna giren en düşük değerli mesken nitelikli tek taşınmaz,
  • Karşılıklı olmak şartıyla yabancı devletlere ait olup elçilik ve konsolosluk olarak kullanılan mesken nitelikli taşınmazlar ile elçilerin ikametine mahsus mesken nitelikli taşınmazlar ve bunların müştemilatı ve merkezi Türkiye'de bulunan milletlerarası kuruluşlara, milletlerarası kuruluşların Türkiye'deki temsilciliklerine ait mesken nitelikli taşınmazlar, 
  • Esas faaliyet konusu bina inşası olanların işletmelerine kayıtlı bulunan ve henüz ilk satışa, devir ve temlike konu edilmemiş yeni inşa edilen mesken nitelikli taşınmazlar ilk satışa, devir ve temlike konu edilmediği sürece vergiden muaftır.

 

EMLAK VERGİLERİ NE ZAMAN ÖDENECEK?

Değerli konut vergisi ödemeleri beyannamesi Şubat ayında verilecek ve ilk taksit ödemesi yine Şubat ayı içerisinde yapılacak. Taksitle ödeme yapmak isteyenler için ikinci taksit ödeme tarihi Ağustos ayında başlayacak. 

 

Bu kişiler aynı zamanda emlak vergisi ödemelerini de yapacak. Emlak vergisi 2021 ödeme tarihi Mart ayında başlayacak ve 1. taksit son ödeme tarihi Haziran ayı sonu olarak uygulanacak. Emlak vergisi 2. taksit ödeme tarihi Kasım ayında başlayacak ve ikinci taksit son ödeme tarihi Kasım ayı sonu itibari ile uygulanacak.

RemaxWOULD YOU LİKE TO BE REALESTATE AGENT ?

MAKE INVESTMENT OF

$250.000 IN REAL ESTATE FOR TURKISH PASSPORT

Copyright 2021 © Remax Oluşum